W pierwszej kolejności należy pomyśleć o wyborze wózka, który zapewni pełne bezpieczeństwo dziecku i rodzicom. Pamiętajmy też o tym, że maluszek będzie siedział lub leżał w wózku nieruchomo, będzie osłonięty budką z wózka i dodatkowo okryty pokrowcem na wózek lub kocem.
Przede wszystkim ma być stabilny
Pod uwagę weź przede wszystkim modele odporne na deszcz, wiatr oraz błoto, zwróć też uwagę na dodatkowe funkcje wózka jak np. możliwość przełożenie rączki. Nie zapominaj, że jesienią i zimą niezbędna jest także konserwacja wózka. Wózki dla dzieci przeznaczone na zimowe spacery powinny być przede wszystkim stabilne, gdyż będą jeździły po śliskich oblodzonych powierzchniach. Najlepiej, jak będą posiadały duże pompowane koła z amortyzatorami stanowiącymi zabezpieczenie przed ewentualnym poślizgiem. Wózki trzykołowe są co prawda stabilne, ale może być trudno spacerować po nierównej, pokrytej śniegiem lub lodem nawierzchni, trudniej też utrzymać równowagę, gdy niechcący wjedzie się w pryzmę śniegu. Gdy zapadnie zmrok przydadzą się światełka odblaskowe. W zimowe popołudnia ciemno robi się już wcześnie i dzięki światełkom będziemy widoczni dla rowerzystów i kierowców.
Zdj. Deltim, Amelis Muki 1499zł.
Zdj. Deltim Machura Amelis PRO 1399zł
Ma chronić przed deszczem i śniegiem
Ważne jest, aby wózki dla dzieci posiadały solidny pokrowiec, który ochroni dziecko deszczem czy śniegiem. Powinien być on wykonany z odpornej na załamania oraz na niskie i wysokie temperatury folii, która ochroni dziecko przed wszystkimi niedogodnościami atmosferycznymi. Osłona powinna posiadać otwór zapewniający odpowiedni przepływ powietrza i umożliwiający kontakt z dzieckiem. Gondola wózka powinna posiadać wysokie boki oraz dużą i głęboką budkę. Te elementy będą chronić dziecko przed wiatrem i śniegiem. Nie ma sensu kupować wózka, który ma w budce okienko wentylacyjne, czyli fragment materiału, który można odpiąć albo odsunąć, chyba że gondola jest przerabiana na spacerówkę. Wtedy powinniśmy zwróć uwagę na to, czy okienko da się szczelnie zamknąć. Jeśli chodzi o kolorystykę, ciemne wózki są praktyczne, gdyż na nich nie widać tak błota i zacieków z brudnej wody, gdy wjedziemy w kałużę. Również ważny jest rodzaj tapicerki. Powinna być ona wykonana z materiału odpornego na zabrudzenia i łatwego do wyczyszczenia za pomocą wilgotnej szmatki. Kupując wózek wielofunkcyjny, w którym jest możliwość zdjęcia i uprania tapicerki, upewnijmy się, czy dotyczy to nie tylko wersji spacerowej, ale również gondoli, która będzie przydatna jesienią i zimą. A jeśli tak, to czy łatwo się ją zdejmuje, czy można ją wyprać w pralce, a po wysuszeniu bez trudu założyć.
Zdj. Greentom Up Carrycot 1399zł.
Lekki i obrotny
Ważne, aby wózek posiadał aluminiowy stelaż. Jest on o ponad połowę lżejszy od żelaznego, co przekłada się na wagę wózka. Zimą ma to szczególne znaczenie, bo ciepło ubrany i opatulony dodatkowo kocykiem maluszek też przecież sporo waży. Poza tym aluminium jest odporne na korozję, dzięki czemu wózek można przechowywać w piwnicy. Ważne, aby w wózku było można przełożyć rączkę. Zaśnieżone lub pokryte błotem ulice mogą sprawiać niespodzianki. Czasem wręcz są nie do pokonania przez mamę pchającą wózek. Gdy po obu stronach chodnika piętrzą się pryzmy śniegu, funkcja, dzięki której natychmiast możemy zmienić ustawienie rączki, a więc i kierunek jazdy, bez konieczności przenoszenia wózka, pozwala szybko wyjechać z takiej ulicznej pułapki.
Dodatkowe aksecoria
Kosz na zakupy, najlepszy jest metalowy, bo taki się nie brudzi. Powinien być on zamocowany w miarę wysoko, by nie zamoczyły się od śniegowego błota znajdujące się w nim rzeczy. Komfort użytkowania wózka poprawią akcesoria, jak materacyk, którego nie ma każdy model w swym wyposażeniu standardowym, czy folia przeciwdeszczowa, którą można opatulić nie tylko samą gondolę, ale także dużą powierzchnię wózka, łącznie ze stelażem oraz koszem. Inne przydatne akcesoria to zimowe osłonki na nóżki, czy proponowane przez niektórych producentów pasujące do wózka jesienno-zimowe śpiworki.
Pamietajmy o konserwacji wózka
W okresie jesienno-zimowym nie możemy lekceważyć konserwacji wózka.
- Po powrocie do domu ze spaceru warto od razu oczyścić koła z piasku albo z błota.
- Przynajmniej raz na miesiąc trzeba zdjąć tapicerkę oraz kosz i dokładnie je umyć.
- Też należy oczyścić rurki stelaża i starannie nasmarować wszystkie ruchome mechanizmy (np. składania i rozkładania).
- Koła należy zdjąć raz na dwa tygodnie i umyć je wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zanim ponownie je założysz, spryskaj miejsca, w których obracają się koła, preparatem WD-40. Uważaj tylko, by nie spryskać smarem kółek, bo po kilku spacerach zmieni się on w trudną do usunięcia skorupę i będzie blokował koła.
Zdj. Greentom, Up Reversible, 1169zł.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: